Prohlášení ČKPA

Prohlášení České komory porodních asistentek, z.s. k tvrzení zástupce Záchranné služby (dále jen ZZS) k zásahu u porodu doma

V listopadu loňského roku se na sociálních sítích objevilo prohlášení zástupce ZZS středočeského kraje o zásahu ZZS u porodu doma. Dle tohoto prohlášení se jednalo o velmi dramatickou situaci a neprofesionalitu přítomné porodní asistentky.  Dle vyjádření rodičů a přítomné porodní asistentky se vůbec nejednalo o dramatickou událost, kde by bylo třeba zásahu přítomných záchranářů. Naopak velmi ocenili profesionalitu a lidský přístup posádky, která po příjezdu dala prostor porodní asistentce, která měla situaci již pod kontrolou.

ČKPA by chtěla vyjádřit podporu porodní asistentce, která se zachovala velmi profesionálně, když zavolala ZZS ve chvíli, kdy uznala, že by bylo třeba asistence záchranářů. Rozhodně toto nepovažujeme za její selhání. Dle ČKPA by tímto způsobem měl být nastaven systém péče o ženu při domácím porodu. Porodní asistentka asistující u domácího porodu je povinna zajistit transport do porodnice, pokud nastala riziková situace, která by mohla ohrozit zdraví rodičky a dítěte. Pokud se situace do příjezdu ZZS změní a riziko pomine, je porodní asistentka plně kompetentní dokončit asistenci u porodu v domácím prostředí a znovu vyhodnotit celou situaci. Je možné, že se rodiče a porodní asistentka v tuto chvíli rozhodnou dále setrvat v domácím prostředí a nevyužijí transportu do porodnice. Myslíme si, že v těchto chvílích velmi záleží na profesionalitě a komunikaci všech zúčastněných zdravotnických profesionálů. 

Je znepokojující, že právě záchranná služba v České republice stále častěji komentuje rozhodnutí, která učiní rodina a porodní asistentka při péči o ženu a dítě v domácím prostředí, vyvolává tím negativní emoce ve společnosti a napětí mezi dvěma zdravotnickými obory.  Stejně tak, jako jsou zdravotničtí záchranáři kompetentní poskytovat přednemocniční neodkladnou péči, je porodní asistentka kompetentní pečovat o ženu při fyziologickém porodu a v šestinedělí. V těchto situacích by mělo jít spíše o spolupráci na profesní úrovni, odbornou diskusi o péči založené na důkazech a vytváření atmosféry důvěry, kdy se může jeden zdravotník na druhého spolehnout. 

ČKPA se tímto přidává k prohlášení vydaného HAM a UNIPA a ráda by se podílela na dalším řešení této problematiky.

Schváleno Výkonným výborem ČKPA 14.1. 2017