Vyjádření České komory porodních asistentek, z.s. ke zrušení kreditního systému
Od 1. 9. 2017 došlo k významným změnám týkajícím se nelékařských zdravotnických pracovníků, které jsou obsaženy v novele zákona č. 96/2004 Sb. Jednou ze změn je zrušení kreditního systému, který souvisel s vydáváním osvědčení k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu.
Tímto rozhodnutím zaniká povinnost pořadatelů odborných konferencí, seminářů apod. žádat o přidělení kreditů dle vyhlášky č. 4/2010 Sb.
Povinnost celoživotního vzdělávání však zůstává zachována v souladu s čl. 22 písmene b) směrnice 2005/36/ES. Vnitřní systém plánování a kontroly celoživotního vzdělávání svých zaměstnanců musí zajistit každý zaměstnavatel (poskytovatel zdravotních služeb). Tato kontrola bude probíhat v rámci hodnocení kvality poskytované zdravotní péče daným zařízením.
Česká komora porodních asistentek, z.s. (dále ČKPA) se bude v zájmu zachování kontinuity celoživotního vzdělávání porodních asistentek v České republice i nadále snažit evidovat
a propagovat odborné akce věnované v rámci celoživotního vzdělávání porodním asistentkám.
Pomocí webových stránek ČKPA, facebookového profilu a pobočných spolků budeme i nadále propagovat a spolupořádat odborné akce a poskytovat jim odbornou záštitu. Tuto záštitu vnímáme jako pomůcku pro nás, porodní asistentky, abychom si mohly ve vlastním zájmu vybírat kvalitní a ověřené odborné akce, které nám pro naši profesi a osobní rozvoj mohou být nápomocné.
Záštita odborné akce bude profesní organizací ČKPA vyjádřena přítomností loga na programu dané odborné akce. Záštita odborné akce a s ní související propagace je od 1. září 2017 zpoplatněna jednorázovým poplatkem 150,00 Kč pro členky ČKPA a 250,00 Kč pro ostatní pořadatele.
ČKPA v současnosti jedná se spolupracujícími profesními organizacemi na shodném postupu v rámci celoživotního vzdělávání porodních asistentek. Základním cílem této snahy je posílit povědomí a potřebu porodních asistentek se vzdělávat v rámci naší profese.
Výkonný výbor ČKPA, 18. 9. 2017