Nová kniha o porodních asistentkách a pro porodní asistentky

Publikace Being a happy midwife / Být šťastná porodní asistentka představuje, jaké to vlastně je být porodní asistentkou. Kapitoly publikace zahrnují popis proměny profese napříč historií až po současné výzvy moderní doby.

Velký akcent je přitom dáván na problematiku komunitní péče a odhodlanost pracovat coby porodní asistentka podle svého srdce a přesvědčení. Proto jsou do publikace zařazeny dvě výjimečné kapitoly s tématikou porodnictví ve Vrchlabí a porody do vody.

Závěr knihy je věnován výzvám současné doby a prognóze, kam se bude profese porodních asistentek ubírat v budoucnosti. Všechny kapitoly této publikace spojuje jedno, a sice touha pracovat svobodně podle svých kompetencí s plnou profesionální zodpovědností, tedy být šťastná porodní asistentka.

Dostupné na adrese http://hdl.handle.net/11025/42792.

Florence

Odborný časopis Florence pro nelékařské zdravotnické pracovníky.

florence

Ošetřovatelství a porodní asistence

Časopis Ošetřovatelství a porodní asistence je recenzovaný vědecký časopis publikující příspěvky z oboru ošetřovatelství a porodní asistence. Zaměřuje se na teorii i praxi ošetřovatelství a porodní asistence, zejména na ošetřovatelský výzkum, klinické ošetřovatelství, ošetřovatelství založené na důkazech (EBN), ošetřovatelskou diagnostiku, ošetřovatelskou etiku a psychosociální problematiku v ošetřovatelství a porodní asistenci. Časopis přijímá původní práce a přehledové články v češtině, slovenštině a angličtině (české a slovenské rukopisy jsou po úspěšné recenzi zasílány zpět autorům k překladu do angličtiny). Časopis vychází 4x ročně v elektronické formě, od 1. ledna 2014 v anglické verzi. 

OaPAS

Problematika PA v komunitní péči

Dne 10. 4. 2015 se paní Radmila Dorazilová, soukromá porodní asistentka ve Zlíně a viceprezidentka ČKPA, zúčastnila česko-rakouského workshopu pro porodní asistentky a lékaře ve Znojmě, kde vystoupila se svým příspěvkem na téma "Problematika porodních asistentek v komunitní péči".

Nezkrácenou verzi svého článku nám nabídla ke zveřejnění.

Děkujeme a doufáme, že i tento článek pomůže vývoji naší profese.

Nová kniha pro porodní asistentky

Na konci roku vyšla nová učebnice pro porodní asistentky Porodní asistence - učebnice pro vzdělávání i každodenní praxi kolektivu autorů pod vedením prof. Procházky. Na její tvorbě se podílela celá řada porodních asistentek a věříme, že najde své místo ve výuce porodních asistentek i jako pomůcka pro již pracující porodní asistentky. Po velmi dlouhé době je to první učebnice opravdu pro porodní asistentky.

 

Publikace

Doporučujeme:

Škorničková Z., Moravcová M., Zajíčková M.: Základy péče v porodní asistenci II. Univerzita Pardubice, Pardubice, 2015

Moravcová M., Petržílková H.: Základy péče v porodní asistenci I. Univerzita Pardubice, Olomouc, 2015

Bašková M.:Metodika psychofyzické přípravy na porod. Grada, Praha, 2015

Takács L., Sobotková D., Šulová L. a kolektiv: Psychologie v perinatální péči. Grada, Praha, 2015

Vránová V.: Porodní asistence II. (základní dovednosti porodní asistentky, odborná praxe v porodní asistenci) Skripta, Univerzita Palackého, Olomouc 2014

Vránová V. Historie babictví a současnost porodní asistence. Univerzita Palackého, Olomouc 2007

contentMarketaVranova

 Zahraniční "klasika" pro porodní báby:

Stadelmann I.: Zdravé těhotenství, přirozený porod. One Woman Press, Praha, 2009

Simkin P.: Partner u porodu. Argo, Praha, 2005

Odent M.: Císařský řez (2016) ; Porod a budoucnost homo sapiens (2014); Přirozené funkce orgasmů při milování, porodu a kojení (2013); Láska jako věda (2001); Matka země (2004); Všichni jsme děti vody (2002); Znovuzrozený porod (1995)

mid cisarsky rez z8z 309884mid porod a budoucnost homo sapiens ggJ 207608mid vsichni jsme deti vody jW2 308738prirozene funkce orgasmu pri milovani porodu a kojeni 161610znovuzrozeny porod 138842

 

 Péče o rodiče po ztrátě miminka

Ratislavová K. Perinatální paliativní péče. Grada, Praha, 2016.

Kohnerová N., Henleyová A. Když dítě zemře. Triton, Praha, 2013.

Špaňhelová I. Prázdná kolébka. Praha, Portál, 2015.

Brožura pro rodiče ke stažení: https://perinatalnihospic.cz/pro-zdravotniky/informacni-brozura-pro-rodice/

101214mid kdyz dite zemre 172870shopping

 Pokud chcete objednat Vzpomínkový list pro rodiče (viz níže) kontaktujte paní Martinu Hráskou: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 listvzpom

Vzpomínkové balíčky pro rodiče lze objednat (většinou zdarma) na: https://perinatalnihospic.cz/o-nas/ nebo http://www.ditevsrdci.cz/memory-boxy/

 

Role porodní asistentky v péči o duševní zdraví ženy v perinatálním období

Duševní zdraví žen v perinatálním období je téma, které bylo v minulosti trochu na okraji, moc se neřešilo. V současnosti nabývá na významu řešit právě to, co velmi často ovlivňuje chod domásnosti, péči o miminko a v neposlední řadě i zdraví samotné ženy. V současnosti je duševní zdraví žen nosným témten projektu MUDr. Antonína Šebely, Ph.D. z Národního ústavu duševního zdraví (více viz www.perinatal.cz) a zároveň se velmi intenzivně tímto tématem zabývá organizace Úsměv mámy

Ženy se mohou samy informovat a získat potřebné informace a případnou pomoc v situaci, kterou už samy nemohou nebo nechtějí zvládat. Zároveň porodní asistentky jsou těmi odbornicemi, které by měly sledovat stav ženy po všech jeho stránkách a dokázat poradit v situaci, která pomoc vyžaduje. Ženám můžeme doporučit i např. aplikaci www.kogito.cz, která může ženám pomoci s negativními myšlenkami, pocity úzkosti a smutkem.