Otevřený dopis České ženské lobby

Na uvedeném odkazu zveřejňujeme otevřený dopis České ženské lobby "Nechceme, aby péči v těhotenství poskytovali "taťkové", ale profesionálové."

Jedná se o reakci na nevhodné formulace uvedené v nově schváleném doporučeném postupu ČGPS JEP č. 1/2021 Zásady dispenzární péče v těhotenství.

Česká komora porodních asistentek se jako členka České ženské lobby k tomuto otevřenému dopisu připojuje. Více si přečtete ZDE.

Zajímavé informace z jednání Pracovní skupiny k porodnictví

Ve středu 9. června 2021 proběhlo jednání Pracovní skupiny k porodnictví. Skupina podrobně diskutovala nedostatky v naplňování programu WHO a UNICEF s názvem Baby-friendly Hospital Initiative 2018, jehož součástí je tzv. deset kroků k úspěšnému kojení. Nedostatky v naplňování programu považuje pracovní skupina za závažné, neboť v České republice není v této oblasti zajištěna minimální kvalita péče. Dále se na svém jednání zabývala legislativními omezeními, jež v praxi vedou k tomu, že ženy nemohou využít péči porodní asistentky hrazenou ze zdravotního pojištění, a to například právě i v období šestinedělí, kdy potřebují pomoc s kojením a porodní asistentka má kompetenci tuto podporu poskytnout. V souvislosti s aktuálně projednávaným vládním návrhem novely zákona o veřejném zdravotním pojištění ve sněmovně vyjádřila pracovní skupina podporu pozměňovacímu návrhu Olgy Richterové, který požaduje zrušení povinnosti lékařské indikace pro úhradu péče porodní asistentky.

Více naleznete na: 

https://www.vlada.cz/cz/ppov/rovne-prilezitosti-zen-a-muzu/aktuality/pracovni-skupina-k-porodnictvi-zeny-maji-omezeny-pristup-k-hrazene-peci-porodni-asistentky-a-doporuceni-who-a-unicef-k-podpore-kojeni-se-nenaplnuji-189107/

Databáze porodních babiček

Každá porodní asistentka by měla znát alespoň základy historie svého oboru. Jak se vyvíjel, jaké osobnosti jej formovali, jaké postupy byly v dané době preferovány. Z mnoha údajů z historie se můžeme poučit a inspirovat.

Historii porodní asistence se věnuje již delší dobu prof. PhDr. Milena Lenderová, CSc. V letech 2017-2019 pracovala se svým týmem na projektu Porodní báby: profesionalizace, institucionalizace a výkon historicky prvního ženského kvalifikovaného povolání v průběhu dvou staletí, 1804-1948.

Jedním z výstupů tohoto projektu je databáze porodních babiček, kterou je možné postupně doplňovat. Bylo by jistě zajímavé získat přehled o činnosti porodních babiček v různých regionech ČR nebo o materiálech (dokumentaci, pomůckách apod.), které ke své práci využívaly. Zkusme zapátrat v našem okolí a pomoci doplnit některá jména a údaje do databáze prof. Lenderové, která uvádí na svých stránkách, že přivítá jakékoli informace o porodních babičkách působících cca od konce 18. do poloviny 20. století v českých zemích.

Údaje s uvedením zdroje je možné posílat na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Praha: Meeting Evropské asociace porodních asistentek

27.- 28. září 2019 EMA

ČKPA a UNIPA se jako profesní organizace porodních asistentek ujaly role hostitele European Midwives Association General Meeting. Více než 50 zástupkyň profesních organizací porodních asistentek z celé Evropy bude jednat v Praze o budoucnosti a rozvoji oboru. Jde o velmi významnou událost, která bude doprovázena dalšími setkáními (např. v Senátu ČR).

Více v tiskové zprávě ZDE

 

ema

2. číslo časopisu PRAXE

Vážené kolegyně, kolegové,

vyšlo nové číslo časopisu PRAXE, kde můžete najít i články pro porodní asistentky, jako např. článek Respekt ke kojení na veřejnosti, zprávy z Kongresu ČKPA a další.

Plná verze časopisu ke stažení po registraci zdarma zde: www.casopispraxe.cz

Pokud chcete v časopisu publikovat, pokyny pro autory naleznete ZDE, prohlášení autora ZDE

Časopis PRAXE

V květnu 2019 vyšlo první číslo odborného online časopisu PRAXE -  https://www.casopispraxe.cz/

Jedná se o odborný časopis, který je určen všem nelékařským zdravotnickým profesím a jeho hlavním cílem je informovat nelékaře o všech profesích, přinášet aktuální témata z praxe a i seznamovat jednotlivé profese s těmi ostatními.

Česká komora porodních asistentek, z.s. má své zástupkyně v redakční radě časopisu. Časopis vychází třikrát ročně a v tuto chvíli si vás dovolujeme oslovit ohledně možnosti publikovat v tomto časopise. Chtěly bychom získat pro časopis Praxe co nejvíce zajímavých příspěvků týkajících se porodní asistence, které mohou čtenářům přinést informace o tom, co nás trápí, čím v porodní asistenci žijeme, čím se můžeme pochlubit.

Příspěvky mohou být různé, mohou to být zprávy o proběhlých či připravovaných akcích, dobré příklady z praxe, recenzované odborné články. Pole působnosti je velké.

Pokyny pro autory naleznete ZDE

Prohlášení autora ZDE

Těšíme se na Vaše příspěvky!

Projekt "Ať stojí"

ČKPA podporuje projekt Ať stojí: Chceme porodní domy a centra!

Naše organizace dlouhodobě hájí zájmy a potřeby žen a jejich rodin, kterým porodní asistentky péči poskytují. Nabídka klasické nemocniční porodní péče není dostačující, řada žen není s péčí zdravotníků v nemocnicích spokojená.
Podporujeme vznik porodních domů, jako bezpečné alternativy místa pro porod nízkorizikových těhotných žen. Preferujeme umístění porodního domu v blízkosti porodnice.
Podporujeme vznik center péče porodních asistentek v porodnicích, kde by mohly porodní asistentky poskytovat péči nízkorizikovým těhotným, rodičkám a šestinedělkám, pracovat zcela samostatně, podporovat přirozený porod bez rutinních zásahů a medikace, poskytovat individualizovanou péči v porodní asistenci založené na důkazech. Za samozřejmost považujeme přesné stanovení podmínek a jasných postupů (standardů), na jejichž základě porodní asistentky budou péči poskytovat.

Na webových stránkách projektu https://atstoji.cz/ můžete získat více informací, shlédnout propagační videa...sledovat projekt na facebooku.