Databáze porodních babiček

Každá porodní asistentka by měla znát alespoň základy historie svého oboru. Jak se vyvíjel, jaké osobnosti jej formovali, jaké postupy byly v dané době preferovány. Z mnoha údajů z historie se můžeme poučit a inspirovat.

Historii porodní asistence se věnuje již delší dobu prof. PhDr. Milena Lenderová, CSc. V letech 2017-2019 pracovala se svým týmem na projektu Porodní báby: profesionalizace, institucionalizace a výkon historicky prvního ženského kvalifikovaného povolání v průběhu dvou staletí, 1804-1948.

Jedním z výstupů tohoto projektu je databáze porodních babiček, kterou je možné postupně doplňovat. Bylo by jistě zajímavé získat přehled o činnosti porodních babiček v různých regionech ČR nebo o materiálech (dokumentaci, pomůckách apod.), které ke své práci využívaly. Zkusme zapátrat v našem okolí a pomoci doplnit některá jména a údaje do databáze prof. Lenderové, která uvádí na svých stránkách, že přivítá jakékoli informace o porodních babičkách působících cca od konce 18. do poloviny 20. století v českých zemích.

Údaje s uvedením zdroje je možné posílat na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..