Společná tisková zpráva Mezinárodní konfederace porodních asistentek (ICM) a Mezinárodní federace gynekologů a porodníků (FIGO)

ICM a FIGO vyzývají Evropskou Unii, aby uznala svůj závazek vůči základním lidským právům, a aby v zemích Evropské Unie, kde k tomu dochází, zastavila kriminalizaci porodních asistentek. Frances Day-Stirk, presidentka ICM a prof. Gamal I. Serour, president FIGO se k tomu společně vyjádřili:


ICM a FIGO se připojují k profesním kolegům a dalším skupinám všech oblastí světa a vyjadřují svůj nesouhlas a znepokojení ohledně nepřiměřeně tvrdého odsouzení maďarské porodní asistentky Dr. Agnes Gereb.

Situace, ke které došlo v Maďarsku a dalších zemích Evropské Unie, je porušením základního lidského práva každé ženy vybrat si jak a kde porodí. Evropský soud pro lidská práva v prosinci 2010 konstatoval a v březnu 2011 potvrdil, že maďarská legislativa pod hrozbou trestní odpovědnosti odrazuje zdravotníky, aby asistovali ženám, které se rozhodnou porodit doma, a tudíž „je v rozporu s uplatněním práva na respektování soukromého života nastávajících matek“ (Ternovszky vs Hungary, odstavec 22). V souladu s tím obvinil Maďarsko z porušování práv žen, zakotvených v Evropské ústavě, na ochranu lidských práv a základních svobod.

ICM a FIGO prosazují lidské právo každé ženy v produktivním věku, aby mohla využít péči poskytovanou porodní asistentkou jak jí samotné, tak jejímu novorozenému dítěti.
Existují pádné důkazy o tom, že porod mimo porodnici, asistovaný registrovanou porodní asistentkou je bezpečný, a mnohé matky jej preferují. Ženám by neměla být tato možnost odpírána jen proto, že neexistuje právní úprava, která by umožňovala porodním asistentkám vykonávat svou profesi v místě, které si žena pro svůj porod vybere.
Zdá se, že obtíže, které vznikly v Maďarsku a jiných evropských zemích, vznikly z neadekvátní právní úpravy a regulace porodní asistence, jež nedovoluje porodním asistentkám poskytovat péči mimo nemocnici. ICM a FIGO nabízejí spolupráci kterékoli zemi při vytváření a uplatňování patřičného regulačního mechanismu, který by byl v souladu s uznávanými mezinárodními standardy a kompetencemi. Regulační mechanismus všech zemí Evropy by měl umožnit, aby bylo možné dobře vykonávat regulovanou profesi porodní asistentky jak v prostředí nemocnice, tak mimo ni, a to v souladu s právy žen uznávanými Evropským soudem pro lidská práva.

ICM a FIGO vyzývají správní úřady Maďarska a dalších zemí, jichž se to týká, k rychlému řešení otázky respektování práv žen. Vyzýváme rovněž Evropskou Unii, aby uznala svůj závazek vůči dodržování základních lidských práv, a aby zastavila kriminalizaci porodních asistentek v zemích, jichž se to týká.

Další informace: Jed Sone ICM – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , 0031 70 3060520